Ir direto para menu de acessibilidade.
Página inicial > Offices
Início do conteúdo da página

Offices

Direction

Director: Fernando Cosme Rizzo Assunção

Replacement: Carlos Alberto Marques Teixeira

Division of Certification – DCER

Head: Edir Alves Evangelista

Replacement: Rosana de Carvalho Esteves

Division of Communication – DCOM

Head: Jorge Pereira da Silva

Replacement: Larissa Campos de Medeiros

Division of Strategy – DIES

Head: Mauricio Moutinho da Silva

Replacement: Tulio Chiarini de Faria

Regional General Coordination Rio de Janeiro – CGRRJ

Coordinator: Carlos Alberto Marques Teixeira

Replacement: Maria Marta Gomes de Sousa

Division of Bids, Contracts and Agreements – DLCC

Head: Maria Betânia Maracajá Pôrto

Replacement: Hamilton Chaves Dos Santos

Coordination of Technology management – COGT

Coordinator: Haroldo de Jesus Clarim

Replacement: Maria Gabriela Pinto de Almeida Simões

Division of Quality Management – DIGQ

Head: Maria Gabriela Pinto de Almeida Simões

Replacement: Carlos Alberto Moreira Maia

Division of Technological innovation – DINT

Head: Fabíola Pereira de Castro

Replacement: Paulo Antonio De Souza Chacon

Section of Information and Technology Prospection – SIPT

Head: Lídia Maria da Silva Schrago Mendes

Replacement: Renata Abbade Bandeira Pitta

Coordination of Businesses – CONE

Coordinator: Vicente Landim de Macêdo Filho

Replacement: Rodrigo Klinger de Freitas

Section of Incubation, Entrepreneurship and Innovation – SIEI

Head: Deilton França da Silva

Replacement: Antonio Lima Marinho

Sector of Specialized Technical Services – SSTE

Head: Jorge Luís Torres Braga

Replacement: Vicente Landim de Macêdo Filho

Coordination of Human and Social Development – COHS

Coordinator: Andrea Lessa da Silva Costa

Replacement: Carla dos Santos Macedo Paes

Division of Personnel Management – DIGP

Head: Carla dos Santos Macedo Paes

Replacement: Sandra Helena Messeder dos Santos

Section of Personnel – SEPE

Head: Thaís Medeiros da Silva

Replacement: Suzane Carvalho da Vitoria Barros

Social Technology Development Center – NUDS

Head: Juciara Oliveira de Souza

Replacement: Gustavo Silva Menezes

Coordination of Administrative Management – COGA

Coordinator: Maria Marta Gomes de Sousa

Replacement: Eduardo Cesar Guimarães

Division of Budget and Finance – DORF

Head: Eduardo César Guimarães

Replacement: Maria de Lourdes Gonçalves Castainça

Section of Finance – SEFI

Head: Maria de Lourdes Gonçalves Castainça

Replacement: Sonia Regina de Azevedo Otero

Division of Supplies – DSUP

Head: José Eduardo Sallibi

Replacement: Mônica Rodrigues de Lima

Center of Services and Import – NUSI

Head: Ronaldo da Conceição Mota

Replacement: Mauricio de Almeida Duarte de Souza

Coordination of Technological Development – CODT

Coordinator: Paulo Gustavo Pries de Oliveira

Replacement: Marcia Gomes de Oliveira

Division of Tests in Materials and Products – DEMP

Head: Ibrahim de Cerqueira Abud

Replacement: Janaína Dallas C. K. Fonseca da Silva

- Laboratory of Mechanical and Microstructural Properties Characterization – LACPM

Head: Ibrahim de Cerqueira Abud

Replacement: Cássio Barbosa

- Laboratory of Product Testing – LAENP

Head: José Roberto Albuquerque Gonçalves

Replacement: Edilvando Pereira Eufrazio

- Laboratory of Medical and Hospital Articles Evaluation – LAAMH

Head: Janaína Dallas C. K. Fonseca da Silva

Replacement: Fábio Silva de Oliveira

Division of Analytical Chemistry – DQAN

Head: Weber Friederichs Landim de Souza

Replacement: Claudete Norie Kunigami

- Laboratory of Analytical Inorganic Chemistry – LAQUA

Head: Weber Friederchs Landim de Souza

Replacement:Alex de Aguiar Novo

- Laboratory of Tobacco and Related Products – LATAB

Head: Simone Carvalho Chiapetta

Replacement:Vivianne Galvão Martins

- Laboratory of Instrumental Organic Analysis – LANOI

Head: Claudete Norie Kunigami

Replacement:Eliane Przytyk Jung

Division of Processing and Materials Characterization – DPCM

Head: Márcia Gomes de Oliveira

Replacement: Fabio Moyses Lins Dantas

- Laboratory of Powder Technology – LATEP

Head: Marize Varella de Oliveira

Replacement: Antonio José Nascimento Dias

- Laboratory of Polymeric Materials Technology – LAMAP

Head: Djanira Maria de Rezende Costa

Replacement: Fabio Moyses Lins Dantas

Division of Industrial Design – DVDI

Head: Maria Cristina Palmer Lima Zamberlan

Replacement: Júlio Cezar Augusto da Silva

- Laboratory Ergonomics – LABER

Head: Maria Cristina Palmer Lima Zamberlan

Replacement: Flávia Cristine Hofstetter Pastura

- Laboratory of Three-dimensional Models – LAMOT

Head: Márcio Ribeiro Rodrigues de Oliveira

Replacement: Jorge Roberto Lopes dos Santos

Coordination of Applied Technologies – COTA

Coordinator: Antonio Souto de Siqueira Filho

Replacement: Marcia Teresa Soares Lutterbach

Division of Catalysis and Chemical Processes – DCAP

Head: Marco André Fraga

Replacement: Fábio Bellot Noronha

- Laboratory of Catalysis – LACAT

Head: Alexandre Barros Gaspar

Replacement: Fábio Bellot Noronha

- Laboratory of Biocatalysis – LABIC

Head: Viridiana Santana Ferreira-Leitão

Replacement: Fabiana Magalhães Teixeira Mendes

- Laboratory of Combinatorial Catalysis – LACCO

Head: Marco André Fraga

Replacement: Fabiana Magalhães Teixeira Mendes

Division of Corrosion and Degradation – DCOR

Head: Olga Batista Ferraz

Replacement: Denise Souza de Freitas

- Laboratory of Corrosion and Protection – LACOR

Head: Denise Souza de Freitas

Replacement: Olga Batista Ferraz

- Laboratory of Testings in H2S, CO2 and Corrosivity – LAH2S

Head: Olga Batista Ferraz

Replacement: Javier Alejandro Carreno Velasco

- Laboratory of Biocorrosion and Biodegradation – LABIO

Head: Marcia Teresa Soares Lutterbach

Replacement: Walter Barreiro Cravo Junior

Division of Energy – DIEN

Head: Maurício Francisco Henriques Júnior

Replacement: Fabrício dos Santos Dantas

- Laboratory of Gas and Energy – LAGEN

Head: Mauricio Francisco Henriques Junior

Replacement: Joaquim Augusto Pinto Rodrigues

- Laboratory of Microalgae – LABIM

Head: Claudia Maria Luz Lapa Teixeira

Replacement: Fabricio Dos Santos Dantas

- Laboratory of Fuels and Lubricants – LACOL

Head: Elizabeth da Silva Figueiredo

Replacement: Deise Mendes

Division of Appraisal and Production Engineering – DEAP

Head: Valeria Said de Barros Pimentel

Replacement: Fernando Risso Affonso Ferreira

Coordination of Logistics and Infrastructure – COIN

Coordinator: Guilherme Assunção de Góes

Replacement: Ricardo Ferreira Vieira de Castro

Division of Building Management and Engineering – DAPE

Head: Carolina Bertolossi Lima Nahes

Replacement: Felipe Aguiar da Silva

Sector of General Services – SESG

Head: Felipe Aguiar da Silva

Replacement: Tereza Cristina Agut Gamba

Center of Maintenance – NUMA

Head: Felipe Aguiar da Silva

Replacement: André Salustiano Ramalho

Center for Building Installations – NUIP

Head: André Salustiano Ramalho

Replacement: Felipe Aguiar da Silva

Division of Information Technology – DITI

Head: Ricardo Ferreira Vieira de Castro

Replacement: Vinicius Silva Vieira

registrado em: ,
Fim do conteúdo da página